AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  
Paylaş | 

Müzik Hakkında : Müzik terimleri , notalar , flüt çalmak

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
sungirl
site görevlisi

MesajKonu: Müzik Hakkında : Müzik terimleri , notalar , flüt çalmak   C.tesi Ekim 28, 2006 1:51 pm

Müzik Terimlerini Öğreniyorum

Müzik: Duygu ve düşüncelerimizi seslerle anlatma sanatına müzik denir. Müzik doğada var olan düzenli seslerdir.

Gürültü: Doğada var olan kulağımıza hoş gelmeyen , bizi rahatsız eden düzensiz seslere gürültü denir

Nota: Seslerin isimlerini bildiren müzik harfleridir.
Dizek (Porte): Üzerine notaları yazmaya yarayan birbirine paralel beş çizgi , dört eşit aralıktan oluşan şekle dizek veya porte denir.

Açkı (Anahtar):Dizek başına çizilir ve notaları adlandırır.

Sol anahtarı:Dizeğin ikinci çizgisinden başlar ve bu çizgideki notaya adını verir.

Ölçü ve Ölçü Çizgisi: Dizeği eşit süreli parçalara ayıran dik çizgilere ölçü çizgisi , bu çizgiler arasında kalan kısma da ölçü denir.

Son çizgisi:Parçanın bittiğini gösteren bi ince bir kalın çizgiye son çizgisi(bitiş çizgisi) veya FİNE denir.

Bona:Bir müzik eserindeki notaları değerlerine göre sadece isimleriyle okumaya bona denir.

Solfej: Bir müzik eserindeki notaları değerlerine göre adıyla , sesiyle ve isimleriyle okumaya solfej yapma denir.

Blok Flütün yapısı

Günümüzde plastikten ve ağaçtan olmak üzere iki değişik maddeden yapılan blok flüt 3 parçada oluşur.

1- Baş (Ağızlık)
2-Gövde
3-Uç

Notaları ve Blok Flüt Çalmayı Öğreniyorum

Sol Notası

Sol Notası dizekte 2. çizgide bulunur.

Sol Sesi

La Notası

La Notası dizekte 2. aralıkta bulunur

La Sesi

Verdiğimiz notalarla blok flüt çalmaya alışmanız için size bir parça… Parçamızın adı; Müzik

Hazırladıkça diğer notalarla ilgili bilgileride vereceğim

----------------------------------------------------------------

Not: Bütün bilgileri ben hazırladım. Alıntı değildir. İzinsiz veya kaynak , sahip belirtmeden kullanmayın.

Admin

ülke: türkiye/turkey

MesajKonu: Geri: Müzik Hakkında : Müzik terimleri , notalar , flüt çalmak   Çarş. Kas. 08, 2006 5:55 pm

çok güzel olmuş ^^ uğraştırdığına eminim

Admin

MesajKonu: Geri: Müzik Hakkında : Müzik terimleri , notalar , flüt çalmak   Paz Ocak 14, 2007 3:25 pm

teşekkürler))
Kullanıcı profilini gör
TeArDrOpS
yeni öğrenci

MesajKonu: teşekkürleeerr   Cuma Ekim 19, 2007 6:05 pm

merhaba çalışmalarınız için teşekkürler.
ben bu başlık için bu foruma üye oldum. çalışmalarınız güzel, yeni yeni flüt çalmaya başladım ve notaları da yeni öğreniyorum.
şu anda blok flüt üzerinde çalışıyorum, fakat bazı parçalardaki nota ve işaretleri anlamıyorum, çalışmalarınız devam ederse sorunlarım cevabını bulacak diye düşünüyorum.
teşekkurler:D
Kullanıcı profilini gör
moon_sln
Admin

MesajKonu: Geri: Müzik Hakkında : Müzik terimleri , notalar , flüt çalmak   Çarş. Ocak 02, 2008 10:53 pm

sorularını sorabilirsin,çok süper flüt çaldığım söylenemez ama müzik bilgim iyidir,yardımcı olmaya çalışırım.
Kullanıcı profilini gör

Müzik Hakkında : Müzik terimleri , notalar , flüt çalmak

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Similar topics

-
» ABİM MÜZİK
» Müzik Türleri
» En Sevdiğiniz Müzik Türü?
» SİZCE EN İYİ MÜZİK İNDİRME PROGRAMI HANGİSİ?
» Free Beat ve Müzik İndirme Siteleri - Yabancı Siteler - Alıntıdır